Petak, 8. svibnja 2009 |
Termin |
Radionica |
09:00 - 12:30
|
Jan-Oliver Wagner, Intevation: OpenVAS vulnerability assessment
OpenVAS workshop will cover overview of OpenVAS, OpenVAS components and architecture, integrated tools into OpenVAS, OpenVAS basic usage and scanning as well as advanced scanning and usage including NASL writting and OpenVAS development process.
|
09:00 - 12:30
|
Dobrica Pavlinušić, Knjižnica FFZG: Virtualizacija
Trebate testirati upgrade servera? Želite prebaciti servis sa jednog računala na drugo? Imate novo računalo i zamjenjujete tri stara? Morate preseliti podatke sa svog laptopa i sačuvati radnu okolinu?
U svim ovim slučajevima virtualizacija je koristan alat. U ovoj jednodnevnoj radionici pokušat ćemo otkloniti neke od zabluda oko virtualizacije, pogledati kako se virtualizacija nosi sa zahtjevima za diskom i memorijom i na praktičnom primjeru izrade virtualne mašine kao kopije vašeg produkcijskog servera (ili osobnog laptopa!) pokazati kako je zgodno podijeliti računalo na nekoliko prividnih ne bi li pojednostavili administraciju, isprobavanje ili oporavak od hardverskih problema na brz i jednostavan način.
|
09:00 - 12:30
|
Živana Komlenov, Univerzitet u Novom Sadu: Uvod u Moodle LMS
Radionica će dati odgovor na pitanje kako i zašto je Moodle postao najpopularniji Open Source LMS. Pogled sa stanovišta studenta, nastavnika i administratora daje presjek benefita na primjerima uspješne uporabe osnovnih i naprednih funkcionalnosti.
Poglavlja: Kreiranje/modifikacija/brisanje korisničkih računa; masovna manipulacija korisničkim računima; hijerarhija uloga i privilegija; kreiranje i modifikacija tečajeva i kategorija tečajeva; kreiranje i korištenje sigurnosnih kopija tečajeva; prilagođavanje potrebama institucije/nastavnika/studenata: jezik, sučelje, opcionalni moduli/blokovi/filtri (odabir/instalacija/korištenje); kreiranje i analiza izvještaja/statističkih pregleda korištenja sjedišta weba; vrste sadržaja - testiranje različitih resursa i aktivnosti; integrirarni alati za komunikaciju i suradnju; gradebook - ocjenjivanje i kreiranje izvještaja o ocjenama; ugrađena rješenja za društveno umrežavanje
|
09:00 - 12:30
|
Robert Sedak: Administracija Joomla! CMS-a
Joomla! CMS je Open Source CMS koji na jedostavan i modularan način može zadovoljiti većinu potreba malih i srednjih poduzetnika. Seminar je predviđen za polaznike koji nemaju ili imaju vrlo malo iskustva u administriranju Joomla! CMS. Polaznici će tijekom seminara moći usvojiti znanja kako uspješno instalirati, administrirati i nadograđivati Joomla! CMS sa već postojećim nadogradnjama.
|
12:30 - 13:30
|
pauza za ručak |
13:30 - 17:00
|
Tonimir Kišasondi, FOI i Vlatko Košturjak, IBM: Očvršćivanje i zaštita Linux poslužitelja
Radionica će prikazati kako u sigurnosnom smislu očvrsnuti Linux poslužitelj pokrivajući razine zaštite od fizičke pa sve do aplikativne. Iako će se orijentirati na općenitu zaštitu poslužitelja, poseban dio bit će posvećen osiguravanju Linux poslužitelja za web servise.
|
13:30 - 17:00
|
Živana Komlenov, Univerzitet u Novom Sadu: Što donosi Moodle 2.0
Radionica će prikazati novosti koje nam uskoro stižu u verziji 2.0: poboljšanja u upravljanju datotekama; inovativno sučelje i unaprjeđena navigacija; uvjetovane aktivnosti; značajne novosti u modulu za kreiranje testova i formiranje baza pitanja; novi HTML editor; bolje razvijeni integrirani blog; bolja podrška za povezivanje s eksternim aplikacijama; poboljšano arhiviranje tečajeva da bi se podržali složeniji i veći tečajevi i ubrzalo kreiranje sigurnosnih kopija; napomene za instalaciju i migraciju sa starijih verzija.
|
13:30 - 17:00
|
Željko Filipin, Aktiva info: Watir - automatizacija testova za web aplikacije
Watir (izgovara se kao water) je skraćenica od "Web Application Testing in Ruby". Watir je open-source softver koji upravlja preglednicima (engl. browser). Postoje implementacije u Ruby-ju (Watir), .NET-u (Watin) i Javi (Watij).
Polaznici radionice radit će s Watirom. Watir radi na Windowsima, Linuxu i Macu. Može upravljati Internet Explorerom (Windows), Firefoxom (Windows, Linux, Mac), Safarijem (Mac), Chromeom (Windows), dok se podrška za Operu još razvija. Budući da Watir upravlja preglednikom, nije važno koju platformu web aplikacija koristi (Ruby, .NET, Java, PHP...).
Radionica će pokazati kako s Watirom kliknuti link, gumb, utipkati tekst u polje za unos teksta, provjeriti adresu na kojoj se preglednik nalazi, provjeriti naslov i tekst stranice... I još puno toga. Polaznici će testirati Google search ili aplikaciju koju polaznici sami izaberu.
Ako bude interesa, bit će prikazan i WatirCraft framework koji je razvijen kako bi se olakšalo i ubrzalo pisanje Watir testova i njihova organizacija, kad broj testova poraste.
|